Slovanský dům vznikl ze dvou středověkých objektů založených pravděpodobně v prvotní lokaci města. Dle historických záznamů si menší z nich v roce 1414 koupil panoš Janek Jednooký, který byl vrátným v blízkém Králově dvoře. Dodnes historici spekulují o tom, že oním panošem byl slavný vojevůdce a husita Jan Žižka. V průběhu následujících staletí se zde vystřídalo na desítky majitelů jako například drobní řemeslníci a živnostníci, rytířové, urození páni, baroni a hrabata. Dům doznal celé řady změn a podob včetně barokní a renesanční. Ovšem změna zásadní přišla až koncem 17. století, kdy se jeho novým majitelem stal Jan Bartoloměj baron Vernier de Rougemont, císařský rytmistr a pán na Lipnici a Světlé nad Sázavou, který jej přestavěl na barokní palác s geometricky upravenou francouzskou zahradou táhnoucí se směrem k Jindřišské ulici. Podle rodu Vernierů je Slovanský dům zapsán do Státního seznamu kulturních památek České republiky jako palác Vernierovský. Roku 1799 zde Tuskanyové ubytovali celé vrchní velení ruského expedičního sboru s velkoknížetem Konstantinem a generalissimem Suvorovem. Tuskanyové také začali palác používat k obchodním a výrobním účelům, což ještě více rozvinul další majitel, textilní podnikatel Leopold Dormitzer, který zde vybudoval textilku. V okolí však přibývalo hotelů, kaváren a bank a průmyslová výroba se zde nemohla déle udržet. V roce 1873 získal palác spolek Deutches Kasino a paláci se začalo říkat Německý dům. Po druhé světové válce hned v roce 1945 byl palác vyvlastněn a nazván Slovanským domem. V dalších letech sloužil gastronomickým účelům, konaly se zde podnikové večírky, maturitní plesy, koncerty, taneční kursy, konference a schůze.
Až v roce 1997 získala Slovanský dům do správy společnost PKSC, dům kompletně zrekonstruovala do dnešní podoby barokně-secesního paláce s třemi moderními administrativními budovami o celkové rozloze 32.000 m2, nabízející svým návštěvníkům nejen nejlepší restaurace v centru Prahy a obchody světoznámých značek, překrásné secesní společenské sály, ale i moderní multikino Palace Cinemas s 10 klimatizovanými sály s kapacitou 1.839 míst.
ZAJÍMAVOSTI
Zahrada ve Slovanském domě byla založena již v 17. století Janem Bartolomějem, baronem Vernier de Rougemont, který tehdejší palác přestavěl v barokním stylu. Zároveň u něj založil geometricky upravenou francouzskou zahradu a tím propojil ulici Na Příkopě s Jindřišskou ulicí. Ve stejném stylu je zahrada Slovanského domu udržována i v současnosti. Vzrostlé staleté platany, které se v zahradě zachovaly dodnes, byly svědky rozmanitých proměn Slovanského domu a pamatují rovněž mnoho významných historických okamžiků.
SLUŽBY
Největší pýchou a vzácností nákupního centra Slovanský dům je jeho rozlehlá zahrada ve francouzském stylu, která slouží k odpočinku a relaxaci nejen nájemníkům kanceláří komplexu, ale i všem návštěvníkům nákupního centra. Oáza v srdci Prahy. Nákupní galerie Slovanský dům nabízí pestrou paletu nákupních příležitostí. Najdete zde nejprestižnější světové značky, např. Armani, Tommy Hilfiger, Mexx, Geox, Calvin Klein, Trussardi Jeans a mnoho dalších.
Vybrané služby pro Vaše tělo i duši - kadeřnictví Franck Provost, Happy Nails, Optik Studio či thajské masáže v salonu Sabai.
Dům nabízí exkluzivní kancelářské prostory k pronájmu v budově A o celkové výměře až 665 m2.
DOSTUPNOST
Slovanský dům se nachází v srdci Prahy, přímo na hlavním pražském bulváru Na Příkopě v těsném sousedství České národní banky naproti Prašné věži. Přímo do zahrady je možné vejít vchodem ze Senovážného náměstí cca 50 metrů od Jindřišské věže.
- MHD: Metro B, stanice Nám. Republiky, metro A a B stanice Můstek, tramvaj 9, 14, 24 (Jindřišská) a 5, 14, 8 (Nám. Republiky).
- Autem: Parkování je možné na Senovážném náměstí, v Senovážné ulici (oranžová a modrá zóna) nebo přímo na ulici Na Příkopě (oranžová zóna). Pokud preferujete garáže je možné využít parking pod OC Kotva, nebo Palladium (vzdálené cca 100m).
ZDROJ INFORMACÍ: http://www.slovanskydum.com
|
|