Goticko-renesanční hrad byl postaven na skalnatém vrchu ve výšce 677 m n. m.
Dnes jsou zde vystaveny sbírky z fondu Muzea Vysočiny Jihlava.
The castle of Roštejn was built sometime after 1339 by the barons from Hradec ( 1589) and used it as a hunting manor. As a dominant remained the original heptagonal tower 53 meters high, open for the public and with a view far over the countryside. In the originally residential rooms there are not very extensive exhibitions of china and tin, wood products, hunting weapons and accessories, simple contemporary furniture and exhibition of masonry. There is also an interesting blazon hall with Renaissance wall paintings of blazons from the 17th century in the interiors, botanical hall with paintings of flowers from the beginning of the 19th century and a large wooden Christmas crib.
Burg Roštejn erbauten nach dem Jahre 1339 die Herren von Neuhaus (J. Hradec), später ließ sie Zacharias von Neuhaus ( 1589) umbauen und nützte sie als Jagdschloß. Eine Dominante bildet der ursprüngliche gotische siebenseitige 53 m hohe Turm, der für die Besucher zugänglich ist und eine weite Aussicht bietet. In den Räumen, die ursprünglich zum Wohnen dienten, gibt es eine nicht sehr große Exposition von Porzellan und Zinn, Holzgegenständen, Jagdwaffen und Jagdzubehör, schlichten historischen Möbeln und Steingut. Zu den Sehenswürdigkeiten der Burg gehört der Wappensaal mit Renaissance-Abbildungen von Wappen an den Wänden aus dem 17. Jahrhundert, der botanische Saal mit Abbildungen von Pflanzen aus dem 19. Jahrhundert und eine große hölzerne Weihnachtskrippe.
HISTORIE
Hrad byl vybudován pány z Hradce v první polovině 14. století. Jeho název odpovídá erbu rodiny, zlaté pětilisté růži – původní označení hradu bylo německé Rosenstein (růžový kámen), později Roštýn. Plnil funkci obranného a strážného hradu a byl začleněn do celého systému pohraničních hradů. Roku 1423 byl obléhán husity pod vedením Jana Hvězdy. V roce 1477 byl opraven a rozšířen. Ve 2. polovině 16. století byl hrad přestavěn Zachariášem z Hradce v duchu renesance na lovecký hrádek, v okolí hradu byla zřízena rozsáhlá obora a bažantnice. K dalším významnějším úpravám hradu již nedošlo. V roce 1915 hrad po úderu blesku vyhořel a chátral. Rozsáhlá rekonstrukce byla provedena v letech 1956-1982.
POKLAD NA ROŠTEJNĚ
O Roštejně se vypráví hrůzostrašné pověsti. Na hradě prý žili loupeživí rytíři, kteří se neštítili žádného násilí, ba ani vraždy. Jejich vůdce ukradené peníze hromadil v sudu. Když měl sud konečně plný, náhle těžce onemocněl a za několik dní zemřel. Jeho duši odnesl čert rovnou do pekla. Sud s pokladem prý zůstal hluboko pod hradem ve sklepení a nikdo nezná jeho úkryt.
EXPOZICE
V hradních interiérech je v současné době umístěna stálá expozice, která dokumentuje nejen samotnou historii hradu. Soubory sbírkových předmětů také dokládají způsob života a řemeslný um našich předků v této oblasti Vysočiny.
PROHLÍDKATrasa A
V první místnosti mají návštěvníci možnost dozvědět se základní informace týkající se historie hradu a okolí. Následuje Vstupní hala, která je dnes upravena loveckými předměty a trofejemi a vyzdobena několika obrazy. Z haly se pokračuje do Obrazárny, v níž jsou umístěny obrazy především z období baroka. Velmi zajímavou místností je Erbovní sál se stěnami pokrytými nástěnnými malbami zhruba sedmi stovek erbů, dosud z velké části zřetelně zachovanými. Vzápětí vstupují návštěvníci do sálu, dříve zvaného Herna. Dnes je zde rozsáhlá sbírka lidové moravské keramiky. Cínové užitkové předměty, zhotovené jihlavskými cínaři, jsou hned v následujícím sále. Odtud sestoupí návštěvníci do sklepa s expozicí kamenictví, jež vypovídá o blízké i vzdálené historii zpracování zdejší velice kvalitní žuly. V další místnosti následuje expozice ukázek výrobků lidových řezbářů, jako např. hraček a forem na perník. Dominantou je především velký sedmimetrový betlém, sestavený třešťskými řezbáři. Zaujme také rozměrná malba koně na stěně. Výklad pokračuje ve vedlejším Biskupském sále, opět vyzdobeném nástěnnými malbami, tentokrát s biskupskými atributy. Sál je vybaven dobovým nábytkem a je často využíván ke svatebním obřadům.
Délka prohlídky je zhruba 40 minut.
Trasa B
Trasa B začíná v dlouhé chodbě Malého ochozu, kde je umístěna výstava Strašidla českých zemí od Aleše Drašnara. Odtud vede cesta dále na oratoř renesanční kaple, původně zasvěcené sv. Eustachovi – patronu lovců. Za kaplí následuje Velký ochoz, který je nyní upraven loveckými zbraněmi, pomůckami a trofejemi zvěře i obrazy s loveckými motivy. Posledním přístupným sálem je sál Botanický, který je vyzdoben velkoplošnými nástěnnými malbami, představujícími zhruba tři stovky rostlin z různých podnebných pásem. Malby doplňují preparovaná zvířata z lesů Vysočiny.
Délka prohlídky trvá zhruba 20 minut.
Hradní věž
Sedmiboká pozdně gotická kamenná strážná věž vyhořela v roce 1915, opravena byla v roce 1926. Je 45 m vysoká a má 103 schodů.
Černá kuchyně
Z nádvoří přístupná hradní černá kuchyně vznikla při rozsáhlé renesanční přestavbě gotického strážního hradu na lovecký hrádek v letech 1570 – 1584. Byla zřízena v přízemí hlavního paláce se samostatným vchodem do nádvoří. Místnost byla zčásti vylámána v žulovém přírodním skalním bloku a díky klenutému stropu rozdělena na dvě poloviny – samotnou černou kuchyň s otevřeným ohništěm a přední místnost pracovní. Část místnosti tvoří expozice černé kuchyně, ve zbylém prostoru je nyní pokladna hradu. Místnost je volně přístupná všem návštěvníkům hradu.
Noční prohlídky
Noční prohlídka s hraběnkou Františkou Slavatovou, s duchy a strašidly se koná zpravidla v pátek jen v červenci a srpnu od 21,30 hod.
PROVOZNÍ DOBA
Duben, říjen: soboty, neděle a svátky, 10.00–17.00 hodin.
Květen: 9.00–17.00 hodin.
Červen, červenec, srpen: 9.00–18.00 hodin.
Září: 10.00–17.00 hodin.
V dubnu a říjnu je hrad v úterý až pátek otevřen pouze pro předem objednané skupiny.
Polední přestávka (12.00–13.00) jen v dubnu, květnu, září a říjnu.
Poslední prohlídka na trase A začíná 60 minut před zavírací dobou, na trase B 20 minut před zavírací dobou.
CENÍKTrasa A
- Základní vstupné: 60 Kč
- Snížené vstupné: 40 Kč (děti 5-14 let, senioři)
- Děti do 5 let: zdarma
Trasa B
- Jednotné vstupné: 40 Kč
Hradní věž
- Jednotné vstupné: 20 Kč
Noční prohlídky
- Základní vstupné: 140 Kč
- Snížené vstupné: 70 Kč (děti 5-14 let)
Speciální prohlídky
- Pro mateřské školy (upravený výklad): 30 Kč
- Kostýmová pro děti 3-8 let: 50 Kč (od 20 osob)
- Prohlídka celého hradu s kastelánkou: 150 Kč
BARIÉRY
Do hradu je bezbariérový přístup pouze na nádvoří a do restaurace, prohlídkové interiéry hradu vzhledem k množství schodů bezbariérové nejsou, přístup je možný pouze se zdatným doprovodem. Je zde sociální zařízení pro TP.
DOSTUPNOST- Autem: Hrad Roštejn se nachází na východním okraji rozsáhlých lesů oblasti Jihlavských vrchů, na konci silnice 5. třídy mezi obcemi Doupě a Růžená, 10 km severně od města Telč a 7 km jihozápadně od města Třešť.
Parkoviště pro osobní automobily se nachází přímo u hradu. - Vlakem: nejbližší železniční zastávka Hodice, asi 10 km vzdálená.
- Autobusem: nejbližší zastávky v okolí jsou Třeštice, Doupě, Růžená a Řídelov rozcestí.
- Pěšky: k hradu vede zelená TZ z obce Hodice, modrá z Třešťě a žlutá z Telče a Batelova.
- Na kole: kolem hradu vede cyklotrasa č. 16 a 5021.
ZDROJ INFORMACÍ: www.hrad-rostejn.cz
|
|