ZÁMEK STARÉ HRADY - LIBÁŇ

Negarantovaná informace
Adresa:Zámek Staré Hrady, 507 23 Libáň
Telefon:+420 433 561 680
Email:starehrady@tiscali.cz
GPS:50°23'10,930"N, 15°12'48,750"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Původní gotický hrad byl vystavěn ve 14. století. Z něho se zachoval gotický kostel sv. Jana Křtitele na 1. nádvoří. Je v něm erb zakladatele kostela Viléma ze Staré a dřevěný hlavní renezanční oltář. Vedle vchodu jsou náhrobní kameny s erby Pruskovských a Lobkoviců. Je zde zachován i nejstarší zvon z r. 1481. Kolem roku 1573 přestavěl Jiří Pruskovský hrad v renezanční zámek, který byl nadále upravován a v 19. století zpustl. Od roku 1965 byl zámek obnovován místními občany pod vedením učitele Vl. Holmana.

Expozice: pracovna A. Jiráska a E. Krásnohorské. Objekt je pravidelně využíván k pořádání výstav a koncertů, je zde také knihovna Jar. Vrchlického a literární archiv Památníku národního písemnictví.

Obnovený známek pro život v obci znamenal velké oživení. Od dokončení tzv. recepční síně a především pak výstavních prostor v gotické části zámku zde panuje skutečně čilý společenský a kulturní duch. Probíhají zde expozice obrazů, v kulturních pořadech zde vystupovali vynikající umělci, hudebníci, herci a recitátoři, besedovali tu spisovatelé, návštěvníci vyslechli zajímavé přednášky, mnohokrát tu také natáčel rozhlas i televize, dokonce i krátký film. Od roku 1975 je v přízemí zámku otevřena pracovna a knihovna básníka Jaroslava Vrchlického z jeho pražského bytu, v roce 1997 byly v předzámčí otevřeny další pracovny spisovatelů Aloise Jiráska a Elišky Krásnohorské, v areálu zámku jsou instalovány i další sbírky. Výstavy a kulturní pořady zde také provádějí děti z libáňské a dětenické školy, které také zajišťují průvodcovskou službu na zámku, čímž si právem vysloužily uznání mnoha návštěvníků. V bohatém programu zdejších výstav je místo i pro postižené umělce, vystavovaly zde např. děti ze železnické léčebny nebo umělci malující nohama či ústy. V obci vznikla tradice rodáckých sjezdů, každoročně se tu koná prvomájová recitační odpoledne, Osvětová beseda zde vydává také vlastivědný čtvrtletník Listy starohradské kroniky, k její činnosti patří také další publikační činnost, jako např. vydání průvodce po zámku, vydání sbírky básní Jiřího M. Paláta Starohradská setkání, knížky pohádek, řady pohlednic a novoročenek atd.. To vše se zde dělá dobrovolně, bez stálých pracovníků, bez nároku na odměnu, také většina umělců zde vystupuje bez nároku na honorář, aby tak přispěla k obnově zámku a jeho slávy. Zámek dodnes nemá jediného profesionálního zaměstnance!



Otevírací doba :
duben - říjen : každý den

Poloha : jihozápadně od města Jičín. Nejbližší vlaková stanice Dětenice.

Bariéry : bezbariérový přístup.