Lázeňské městečko a letovisko leží nedaleko Nymburka. Bohaté minerální uhličité prameny daly podnět k založení lázní, známých u nás i v zahraničí svou specializací na léčbu srdečních a cévních onemocnění.
Historie Poděbrad sahá až do pravěku, daleko před počátky českého státu. Tehdejší lesnatou krajinou protkanou hustou sítí říčních ramen procházela dálková obchodní cesta směřující z Prahy do východních Čech a dále do Slezska a Polska. Tato významná komunikace přetínala řeku Labe západně od dnešního města v místech, kde se říká Na vinici. Nedaleko brodu vznikla prastará osada a malá strážní tvrz. Je pravděpodobné, že poloha místa se odráží i v dnešním názvu města "pode brody" - Poděbrady. Ve druhé polovině 13. století získal Poděbrady jako odúmrť král Přemysl Otakar II., který v letech 1262 - 1268 zbudoval v místě staršího opevněného sídla na strategickém místě nad Labem kamenný vodní hrad. K panovníkům, kteří navštěvovali Poděbrady, patřil král Přemysl Otakar I. Traduje se, že se narodil v nedalekém Městci Králové při cestě své matky královny Kunhuty z Hradce Králové do Prahy. Poděbrady hostily i krále Václava II. a Jana Lucemburského.
Status: městoCelková výměra: 3370 haPočet obyvatel: 14.142 (k 1.1.2015)Okres: NymburkObvody, části: 9Nadmořská výška: 185 m n. m.
Dominantou města je zámek. Jeho předchůdce, raně gotický vodní hrad, zde stával už ve 13.století. Dnes každého vítá vstupní brána ze 16. století s erbem císařské orlice a znaky českého a uherského království. Na druhém zámeckém nádvoří je přístupný Památník krále Jiřího s mnoha historickými zajímavostmi a lapidáriem v hradním sklepení. Uličkou Na Dláždění lze dojít k budově Polabského muzea s mnoha bohatými sbírkami. Za návštěvu stojí sousední proboštský kostel Povýšení sv. Kříže. Svůj půvab má Havířský kostelík, který zájemci naleznou při cestě k poděbradské jízdárně. Pozornosti návštěvníků určitě neujde jezdecký pomník krále Jiřího od sochaře Bohuslava Schnircha.
Vzdálenost vzdušnou čarou 7 km jihovýchodně od okresního města Nymburk.